Poznaj Internet – kursy dla seniorów. Dlaczego warto?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Seniorze! Przekonaj się, jakie korzyści może przynieść Ci internet oraz dlaczego warto umieć z niego korzystać. Ogólnodostępne kursy pomogą Ci szybko opanować jego obsługę. Zapraszamy do lektury.

Coraz więcej seniorów zaprzyjaźnia się z Internetem i zaczyna doceniać możliwości, jakie oferuje. Dostępne są liczne portale przeznaczone specjalnie dla osób w starszym wieku. Pojawiają się też blogi prowadzone przez seniorów oraz grupy na portalach społecznościowych, prowadzone przez seniorów i zrzeszające osoby o podobnych zainteresowaniach. Aktywność w Internecie może przynieść liczne korzyści. Oto kilka z nich.

Bogate źródło informacji

Wiadomo, że internet jest obszernym źródłem informacji. Znajdziemy w nim także wiele portali poświęconych seniorom i tematom, które mogą ich zainteresować. Możliwość korzystania z tego typu portali, jak również innych rozmaitych portali informacyjnych, może pomóc seniorowi zdobyć wiedzę na interesujące go tematy oraz na bieżąco śledzić ciekawe dla niego wątki. 

Osoby starsze, które więcej uwagi chcą poświęcić na troskę o swoje zdrowie, mogą skorzystać z internetowych porad lekarskich, poznawać wartościowe sposoby codziennej profilaktyki zdrowotnej i na bieżąco monitorować informacje ze świata medycyny, które mogą pomóc im dbać o swoje zdrowie.

Wygodne zakupy

Internet umożliwia wygodne i szybkie zakupy oraz bogatą ofertę produktów – także takich, których być może nie znajdziemy w stacjonarnych sklepach w naszej okolicy. Przez internet możemy zrobić zakupy spożywcze, odzieżowe czy gospodarcze, a także nabyć potrzebne leki. 

Wiele sklepów stacjonarnych prowadzi również sprzedaż internetową, co oznacza, że zakupy w naszych ulubionych sklepach możemy wykonać bez wychodzenia z domu. Okazuje się to przydatne zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wyjście jest utrudnione z powodów zdrowotnych czy ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Źródło rozrywki

W Internecie znajdziemy wiele portali oferujących treści związane z naszym hobby i zainteresowaniami. To także miejsce, gdzie posłuchamy naszej ulubionej muzyki, obejrzymy spektakl teatralny, dobry film czy ulubiony serial. 

Mamy również możliwość dołączenia do grup na portalach społecznościowych, które skupiają ludzi wokół wybranego tematu czy hobby, i aktywnie uczestniczyć w wymianie informacji, poglądów czy nowych rozwiązań w danej dziedzinie. Internet oferuje też liczne gry przeznaczone dla osób starszych, które mogą pomóc zachować dobrą kondycję umysłową – poprawić pamięć, ćwiczyć logiczne myślenie i pobudzać mózg do pracy poprzez odpowiednią stymulację.

Możliwość edukacji

Wiele osób starszych ma ochotę kontynuować edukację czy też nauczyć się czegoś zupełnie nowego, często jednak w ich okolicy nie są oferowane kursy przeznaczone specjalnie dla seniorów, nie w każdej miejscowości też funkcjonuje uniwersytet trzeciego wieku. 

Dołączenie do kursu, w którym uczestniczą młodzi, nie zawsze może być komfortowe dla seniora. W internecie znajdziemy wiele dobrej jakości platform edukacyjnych, które oferują rozmaite kursy tematyczne. W wirtualnej przestrzeni, a zwłaszcza w kursach przeznaczonych specjalnie dla osób starszych, senior może czuć się bardziej komfortowo i brać w nich udział z domu, bez konieczności dojazdu w wyznaczone miejsce.

Kontakt z bliskimi i możliwość zawierania nowych znajomości

Internet umożliwia kontakty na odległość z opcją widzenia się nawzajem dzięki kamerce internetowej. To szczególnie ważna możliwość dla osób, których rodzina mieszka za granicą lub w miejscu znacznie od nich oddalonym. Rozmowy przez internet nic nie kosztują – poza comiesięczną opłatą za internet nie płacimy dodatkowo za wykonywanie połączeń przez aplikacje przeznaczone do celów komunikacyjnych. Platformy społecznościowe umożliwiają również zawieranie nowych znajomości. Portale randkowe, grupy hobbystyczne czy dyskusyjne to miejsca, w których poznać możemy wielu nowych przyjaciół.

Bezpieczeństwo w internecie

Internet to miejsce wielu możliwości, ale i wielu zagrożeń. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się z niego korzystać w sposób bezpieczny i zapewniający odpowiednią ochronę naszych danych. 

Senior odkrywający Internet samodzielnie często może być narażony na potencjalne niebezpieczeństwo ze strony osób czy stron próbujących wyłudzić dane lub pieniądze. Warto również umieć rozróżniać wartościowe treści i informacje od tych pochodzących z niesprawdzonych i nierzetelnych źródeł. 

Dlatego świetnym sposobem na poznanie Internetu oraz sposobów na bezpieczne korzystanie z niego jest udział w kursach przeznaczonych dla seniorów, prowadzonych przez specjalistów, którzy pomogą dobrze opanować wirtualną przestrzeń i nauczą nas sprawnie i bezpiecznie się w niej poruszać.

Zdjęcie główne: NordWood Themes/unsplash.com

techardly

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Drukarka 3D SLS – jakie ma zalety to urządzenie?
/
Drukarka 3D SLS – jakie ma zalety to urządzenie?
Drukarki 3D z technologią SLS (Selective Laser Sintering) to jedna z najnowocześniejszych metod drukowania trójwymiarowego. Ten rodzaj drukarki przyczynił się do rewolucji w produkcji prototypów i wyrobów gotowych, a także znalazł zastosowanie w przemyśle medycznym i kosmicznym. Drukarki 3D SLS pozwalają na tworzenie przedmiotów z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, metal, ceramika i szkło.
Jak wybrać idealny iPad dla siebie – przegląd funkcji i zastosowań
/
Jak wybrać idealny iPad dla siebie – przegląd funkcji i zastosowań
Przegląd funkcji, modeli i zastosowań iPadów by pomóc Ci w wyborze urządzenia idealnego dla Twoich potrzeb. Dowiedz się, jak przemyśleć decyzję zakupu i dokonać najlepszego wyboru.
Księgarnia stacjonarna, a internetowa – zalety i wady
/
Księgarnia stacjonarna, a internetowa – zalety i wady
Pomimo spadków na rynku czytelniczym, książka wciąż jest wartościowym przedmiotem i stanowi świetny pomysł na prezent. Nowe pozycje literackie mamy […]