Jak wybrać odpowiedni Internet do domu?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce jest zróżnicowany. Łatwo więc ulec sugestiom zawartym w reklamie lub perswazji handlowca i zakupić produkt, który nie do końca będzie nam pasował. Trzeba jednak uważać – umową wiążemy się nawet na kilka lat. Jak wybrać dobry Internet domowy?

Podstawowe pytanie: do jakich celów potrzebuję Internetu?

Najważniejsza jest umiejętność stawiania właściwych pytań. Nie sposób jest więc dywagować na samym początku o rodzaju łącza, długości umowy lub o samym operatorze dostarczającym usługi, skoro nie wiemy, jakie są w zasadzie nasze oczekiwania. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim to, jak przewidujemy sposób użytkowania sieci. Jeśli chodzi nam wyłącznie o sprawdzanie poczty i aktywność w social mediach, to nie musimy mieć dużych wymagań i możemy np. pozwolić sobie na wybór oferty słabszej technicznie, ale tańszej lub obowiązującej nas przez krótszy czas. O znacznie wyższej wydajności trzeba myśleć wtedy, gdy zamierzamy przeznaczyć Internet do bardziej skomplikowanych działań. Jakość będzie potrzebna w przypadku chęci oglądania filmów na platformie streamingowej, grania w gry z przeglądarki online lub prowadzenia wideorozmów. Ważna jest również liczba użytkowników sieci.

Jakie są możliwości pozyskania Internetu? 

Na to, jaki Internet będzie nam dane wybrać, ogromny wpływ ma też miejsce, w którym mieszkamy. Uprzywilejowani w tym przypadku są mieszkańcy dużych ośrodków, którzy mają dostęp do sieci zarówno dzięki łączu stacjonarnemu, światłowodowi, jak też mobilnemu. W mniejszych ośrodkach i na wsiach jest z tym gorzej, ale sytuacja poprawia się dosyć szybko. Warto więc dobrze dowiedzieć się odnośnie oferty w naszej okolicy.

Fot. Kevin Philips/Pixabay

Internet – łącze stałe lub światłowód

Z pewnością łącze stałe, najlepiej zaś oparte na technologii światłowodowej, jest rozwiązaniem zapewniającym największą stabilność i pewność tego, że będziemy się nim cieszyć bez większych problemów i zakłóceń. Docenią je również ci, którzy posiadają liczne rodziny z wieloma urządzeniami używającymi transferu danych jednocześnie. Co jeszcze zyskujemy dzięki stałemu łączu? Bardzo często dzięki podpisaniu umowy na dostawę Internetu przez dłuższy czas osiągamy dodatkowe korzyści w postaci darmowo wypożyczonego routera, serwisu lub całodobowej infolinii, gdzie możemy zgłaszać awarie sprzętu i otrzymywać pomoc. Oczywiście sama umowa stanowi znaczące zobowiązanie. Odradza się przy tym korzystanie z oferty niewielkich sieci osiedlowych, gdzie za cenę o kilka złotych niższą możemy sobie zapewnić Internet o niskiej wydajności, która będzie uzależniona od stopnia obciążenia łącza przez innych użytkowników. 

Internet mobilny

Zalet Internetu mobilnego przybywa wraz z tym, jak poprawia się jakość zasięgu LTE. Coraz większe i bardziej atrakcyjne cenowo są również limity danych. Jest to przede wszystkim oferta korzystna dla pojedynczych osób, które nie zużywają ogromnych ilości transferu – w przypadku wieloosobowej rodziny mogłaby być jednak problematyczna i nieopłacalna. Zaletą takiego rozwiązania jest też jego mobilny charakter i dostępność w różnych miejscach. 

Co z prędkością internetu?

Najlepszym wyborem w zakresie prędkości Internetu jest światłowód. Tego rodzaju łącze jest pewne, bezawaryjne i szybkie. Co daje dużą prędkość Internetu? Przede wszystkim nie ma problemów z szybkim ściąganiem nawet bardzo dużych plików. Podobnie jest w przypadku chęci korzystania z platform VOD lub grania w gry z przeglądarki. Rozgrywki dokonywane w trybie online otrzymują przy tym wysoką jakość. Bardzo duża jest także prędkość Wi-Fi i nie ma znaczenia, ilu użytkowników akurat z niego korzysta. Dobry zasięg obejmuje przy tym teren całego domu. Ważne jest również zwiększone bezpieczeństwo światłowodu jako łącza. W przypadku jego zastosowania znacznie trudniej dokonać cyberataku.

Fot. Pixabay

techardly

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną listwę kołkową do swojego projektu?
/
Jak wybrać idealną listwę kołkową do swojego projektu?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru listew kołkowych, które pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu.
Jak technologia skanowania światła strukturalnego zmienia branżę budowlaną?
/
Jak technologia skanowania światła strukturalnego zmienia branżę budowlaną?
Poznaj rewolucję w branży budowlanej dzięki technologii skanowania światła strukturalnego. Nasz artykuł odkrywa jak ta innowacyjna technologia przekształca prace budowlane, poprawiając efektywność i dokładność.
Poradnik użytkownika: optymalizacja baterii w smartfonach
/
Poradnik użytkownika: optymalizacja baterii w smartfonach
Odkryj sposoby na zwiększenie trwałości baterii w smartfonie. Zastosuj proste kroki i doradztwo ekspertów, aby cieszyć się długim czasem użytkowania urządzenia!