Jak wybrać odpowiedni Internet do domu?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce jest zróżnicowany. Łatwo więc ulec sugestiom zawartym w reklamie lub perswazji handlowca i zakupić produkt, który nie do końca będzie nam pasował. Trzeba jednak uważać – umową wiążemy się nawet na kilka lat. Jak wybrać dobry Internet domowy?

Podstawowe pytanie: do jakich celów potrzebuję Internetu?

Najważniejsza jest umiejętność stawiania właściwych pytań. Nie sposób jest więc dywagować na samym początku o rodzaju łącza, długości umowy lub o samym operatorze dostarczającym usługi, skoro nie wiemy, jakie są w zasadzie nasze oczekiwania. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim to, jak przewidujemy sposób użytkowania sieci. Jeśli chodzi nam wyłącznie o sprawdzanie poczty i aktywność w social mediach, to nie musimy mieć dużych wymagań i możemy np. pozwolić sobie na wybór oferty słabszej technicznie, ale tańszej lub obowiązującej nas przez krótszy czas. O znacznie wyższej wydajności trzeba myśleć wtedy, gdy zamierzamy przeznaczyć Internet do bardziej skomplikowanych działań. Jakość będzie potrzebna w przypadku chęci oglądania filmów na platformie streamingowej, grania w gry z przeglądarki online lub prowadzenia wideorozmów. Ważna jest również liczba użytkowników sieci.

Jakie są możliwości pozyskania Internetu? 

Na to, jaki Internet będzie nam dane wybrać, ogromny wpływ ma też miejsce, w którym mieszkamy. Uprzywilejowani w tym przypadku są mieszkańcy dużych ośrodków, którzy mają dostęp do sieci zarówno dzięki łączu stacjonarnemu, światłowodowi, jak też mobilnemu. W mniejszych ośrodkach i na wsiach jest z tym gorzej, ale sytuacja poprawia się dosyć szybko. Warto więc dobrze dowiedzieć się odnośnie oferty w naszej okolicy.

Fot. Kevin Philips/Pixabay

Internet – łącze stałe lub światłowód

Z pewnością łącze stałe, najlepiej zaś oparte na technologii światłowodowej, jest rozwiązaniem zapewniającym największą stabilność i pewność tego, że będziemy się nim cieszyć bez większych problemów i zakłóceń. Docenią je również ci, którzy posiadają liczne rodziny z wieloma urządzeniami używającymi transferu danych jednocześnie. Co jeszcze zyskujemy dzięki stałemu łączu? Bardzo często dzięki podpisaniu umowy na dostawę Internetu przez dłuższy czas osiągamy dodatkowe korzyści w postaci darmowo wypożyczonego routera, serwisu lub całodobowej infolinii, gdzie możemy zgłaszać awarie sprzętu i otrzymywać pomoc. Oczywiście sama umowa stanowi znaczące zobowiązanie. Odradza się przy tym korzystanie z oferty niewielkich sieci osiedlowych, gdzie za cenę o kilka złotych niższą możemy sobie zapewnić Internet o niskiej wydajności, która będzie uzależniona od stopnia obciążenia łącza przez innych użytkowników. 

Internet mobilny

Zalet Internetu mobilnego przybywa wraz z tym, jak poprawia się jakość zasięgu LTE. Coraz większe i bardziej atrakcyjne cenowo są również limity danych. Jest to przede wszystkim oferta korzystna dla pojedynczych osób, które nie zużywają ogromnych ilości transferu – w przypadku wieloosobowej rodziny mogłaby być jednak problematyczna i nieopłacalna. Zaletą takiego rozwiązania jest też jego mobilny charakter i dostępność w różnych miejscach. 

Co z prędkością internetu?

Najlepszym wyborem w zakresie prędkości Internetu jest światłowód. Tego rodzaju łącze jest pewne, bezawaryjne i szybkie. Co daje dużą prędkość Internetu? Przede wszystkim nie ma problemów z szybkim ściąganiem nawet bardzo dużych plików. Podobnie jest w przypadku chęci korzystania z platform VOD lub grania w gry z przeglądarki. Rozgrywki dokonywane w trybie online otrzymują przy tym wysoką jakość. Bardzo duża jest także prędkość Wi-Fi i nie ma znaczenia, ilu użytkowników akurat z niego korzysta. Dobry zasięg obejmuje przy tym teren całego domu. Ważne jest również zwiększone bezpieczeństwo światłowodu jako łącza. W przypadku jego zastosowania znacznie trudniej dokonać cyberataku.

Fot. Pixabay

techardly

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zapewnić stabilność i bezpieczeństwo swojej strony internetowej?
/
Jak zapewnić stabilność i bezpieczeństwo swojej strony internetowej?
Dowiedz się, jak efektywnie zabezpieczyć swoją stronę internetową i zapewnić jej stabilność. Często to przeoczone zagadnienie, jest kluczowe dla utrzymania satysfakcjonującego poziomu funkcjonowania witryny.
W jakich branżach pomocne są roboty?
/
W jakich branżach pomocne są roboty?
Maszyny od lat ułatwiają ludziom ich pracę oraz sprawiają, że jest ona bardziej efektywna. Są oczywiście branże, takie jak między […]
Jak wybrać najlepszy plan abonamentowy dla Twojego sklepu internetowego?
/
Jak wybrać najlepszy plan abonamentowy dla Twojego sklepu internetowego?
Zbadaj różne możliwości abonamentowe dla Twojego sklepu online, poznaj kluczowe czynniki wpływające na ich wybór i dowiedz się, jak wyselekcjonować najbardziej opłacalną opcję.