Blockchain ułatwia obieg dokumentacji

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić przez internet, a zabezpieczenie naszych elektronicznych dokumentów poprzez blockchain jest już standardem. Czy nowa technologia na stałe zagości w naszym prawodawstwie? 

Czym jest Blockchain?

Blockchain w dokładnym tłumaczeniu z j. angielskiego oznacza łańcuch bloków. Technologia ta służy do przechowywania, przetwarzania i przede wszystkim zabezpieczenia danych. Bardzo często Blockchain wykorzystywany jest podczas internetowych transakcji. Przykładowo w jednym bloku przechowywane są dane poszczególnych transakcji, następnie kolejne bloki zawierają dane kolejnych transakcji, tworząc w ten sposób łańcuch, do którego o wiele trudniej jest się dostać osobom niepowołanym.

Technologia ta prężnie się rozwija dzięki systematycznej elektronizacji danych. Obecnie już prawie połowa spraw urzędowych w administracji publicznej jest możliwa do załatwienia przez internet. Dodatkowo trwająca obecnie pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój tego typu elektronicznych zabezpieczeń również w prywatnych firmach. Ciekawym rozwiązaniem jest start-up firmy DoxyChain, który umożliwia podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego, a użytkownicy tego systemu mogą dodatkowo tworzyć dokumenty online, wysyłać je i śledzić ich dalszą drogę.

Blockchain na uczelniach i w bankach

Co ciekawe, z technologii blockchain zaczynają korzystać także polskie uczelnie. Niebawem Politechnika Świętokrzyska, jako pierwsza uczelnia w Polsce, będzie wydawać cyfrowe dyplomy zabezpieczone systemem blockchain. 

Uczelnia podpisała umowę z firmą Billion Digital Services, w ramach której absolwenci otrzymają odporne na fałszerstwo dokumenty, zabezpieczone blockchainem. Dodatkowo studenci mogą bardzo szybko pobrać dyplom w formacie PDF, a następnie wysłać go do przyszłego pracodawcy. 

Technologia blockchain prężnie rozwija się również w sektorze finansowym w naszym kraju. Przykładowo korzysta z niej PKO Bank Polski, który stworzył system raportowania transakcji zawartych w obligacjach skarbowych. Podobny system stworzyło m.in. Ministerstwo Finansów i Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Według badań firmy MarketsandMarkets światowy rynek technologii blockchain w 2025 roku ma wynieść blisko 40 mld dolarów, czyli ponad 10 razy więcej niż w 2020 roku, gdzie wyceniany był na 3 mld dolarów.

Zdj. główne: pixabay/Pexels.com

techardly

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skuteczne narzędzia do analizy biznesowej mogą przekształcić Twoją firmę?
/
Jak skuteczne narzędzia do analizy biznesowej mogą przekształcić Twoją firmę?
Odkryj, jak wysokiej jakości narzędzia do analizy biznesowej mogą zrewolucjonizować zarządzanie i tworzenie strategii w Twojej firmie, doprowadzając do zwiększenia efektywności i osiągnięcia celów biznesowych.
Jak wybrać odpowiedni pakiet biurowy dla twojej firmy?
/
Jak wybrać odpowiedni pakiet biurowy dla twojej firmy?
Przeczytaj, jak skutecznie wybrać pakiet biurowy dla twojej firmy, który spełni wszystkie potrzeby i zwiększy produktywność.
Jaka elektronika przyda się w pracy zdalnej?
/
Jaka elektronika przyda się w pracy zdalnej?
Pandemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasze podejście do pracy. A w szczególności do tej w trybie zdalnym. Jednak, aby praca w […]